// Czy żywność może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Czy żywność może stanowić koszt uzyskania przychodu?


Czy żywność może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Zgodnie z ustawą o rachunkowości w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy mogą wpisać wydatki, które musieli ponieść aby zarobić. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności w koszty można zaliczyć najróżniejsze wydatki pomimo, że nie ma przepisów, które wyszczególniają katalog wydatków jakie może ponieść konkretny przedsiębiorca z tytułu prowadzonej działalności.

Bez względu na rodzaj działalności poniesione koszty muszą spełniać warunki  stawiane przez ustawę o PIT :

  • zostały faktycznie poniesione
  • wiążą się bezpośrednio z uzyskiwanym przez firmę przychodem ( np. zakup materiałów potrzebnych do produkcji wyrobów gotowych )
  • są dopuszczalne przez ustawę
  • są w odpowiedni sposób dokumentowane

W niektórych przypadkach w koszty można zaliczyć nawet żywność pomimo tego, że firma nie działa w branży gastronomicznej.

Szczególnie w branży usługowej przedsiębiorcy mają szerokie spektrum możliwości zaliczania takich wydatków w koszty. Często w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, bankach czy gabinetach stomatologicznych klienci są częstowani kawą, herbatą czy drobnymi przekąskami, które są wliczane w koszty uzyskania przychodu.

Podobnie jest w przypadku gdy pracodawca zatrudnia pracowników i w trakcie upałów zapewnia im wodę do picia, którą może wliczyć w koszty. W niektórych sytuacjach również koszt lunchu z klientem ale bez alkoholu można rozliczyć w kosztach firmy.

Wyjątkiem są pracodawcy, którzy prowadząc działalność pracują w domu i nie spotykają się z klientami ani nie zatrudniają pracowników – w takiej sytuacji nie można wydatków poniesionych na żywność wliczyć w koszty.